Gaggia – America: Kávovar, ktorý pomáhal pozdvihnúť kaviarenskú kultúru za „veľkou mlákou“

Ďalším klenotom, ktorý sme objavili zapadnutý prachom, prelezený hrdzou a odsúdený na doživotie v zabudnutej krabici, je historický kávovar Gaggia – America. Ak by sme mali a chceli porovnávať s predchádzajúcimi dvoma strojmi – Victoria Arduino Venus Bar a Faema Lambro – tento kúsok bol v najlepšom stave. Aj keď tento prívlastok môže byť skresľujúci, pretože aj tak nás čakalo viac ako 150 hodín práce. Prečo sme sa do toho pustili? Lebo to je neuveriteľne krásny kúsok, v ktorom sa snúbi talianska elegancia a noblesa s americkou dravosťou a energiou.

Gaggia - america

Gaggia založil firmu až 10 rokov po prvom patente

V roku 1895 prišiel na svet muž, ktorý výrazne ovplyvnil smerovanie sveta kávy. Giovanni Achille Gaggia vlastnil kaviareň v Miláne, bol však fanatikom, ktorý neustále niečo vymýšľal, zlepšoval a skúšal. Okolo roku 1930 bola káva neuveriteľne horká, až tak, že Gaggia ju prirovnával k tomu, ako keby ste prišli do Milána plného hmly – neužili by ste si ho. V septembri 1938 si Gaggia dal zapísať patent na kávovar, ktorý pripravil kávu bez použitia pary. A to bol začiatok novej éry espressa.

Tento milánsky milovník kávy navrhol revolučný piestový mechanizmus, ktorý pretlačí vodu cez zomleté kávové zrno pri vysokom tlaku – vďaka čomu príprava espressa zaberie iba 15 sekúnd. Hovorí sa, že Gaggia sa pri tvorbe tohto patentu inšpiroval americkým vojenským terénnym vozidlom, ktoré využívalo hydraulický systém. Zaujímavosťou však je, že svoju firmu na výrobu kávovarov – Gaggia – založil až o 10 rokov neskôr, teda v roku 1948.

Historický kávovar Gaggia – America

Gaggiovi na konte pribúdali patenty, spokojní zákazníci, nové kávovary a tiež zahraničné trhy. Jeho stroje zaujali miesto nielen v Európe, napríklad veľký úspech zožali v Británii, ale tiež v Amerike, Afrike a Austrálii. K úspechu za „veľkou mlákou“ mu pomohlo aj množstvo Talianov, ktorí sa rozhodli žiť svoj americký sen.

Gaggia - america

I to bol dôvod, prečo vznikol kávovar Gaggia – America, už zo samotného názvu je jasné, pre aký trh bol primárne určený. Tento historický kúsok sa začal vyrábať v druhej polovici 50. rokov 20. storočia a dnes ide o vzácny model, ktorého nájdete už len zopár kúskov. Zaujme najmä svojím dizajnom, ktorý sa značne vymyká štandardom značky Gaggia. Kombinuje v sebe totiž značke vlastné elegantné čisté línie a noblesu, no tentokrát ide o robustnejší stroj, ktorý symbolizuje silu Ameriky.

Ako prebiehal repas Gaggia – America

Čo všetko sme zvládli za viac ako 150 hodín práce na tomto stroji? Ak ste čítali naše články o historických kávovaroch Victoria Arduino a Faema, viete, že sme aj tento kúsok opäť rozobrali do poslednej súčiastky. Všetko skontrolovali, vyčistili, opravili, nepoužiteľné nahradili novým a opäť všetko s ohľadom na pôvodný vzhľad a technológie poskladali.

Gaggia - america

Gaggia - america

 

Obzvlášť nám dala zabrať hlava, rovnako ako pri Faema – Lambro, hoci sa aj dnes vyrábajú podobné kávovary, rozmery sú odlišné, a tak sme náhradné diely museli vyrábať, kombinovať, upravovať. Vrásky na čele nám narobili tesnenia na piesty: niečo sme objavili v Prahe, no zvyšok sme si museli vyrobiť na mieru. Išlo o systém 5 krúžkov v pieste, ktoré fungujú na podobnom princípe ako guferá v aute, a teda hrajú zásadnú úlohu pri príprave kávy.

Gaggia - america

Gaggia - america

A aký osud postretol zrepasovaný kávovar Gaggia – America? Tento historický kávovar po repase však tentokrát nešiel do hotelu či kaviarne, chvíľu sme sa z neho tešili v dielni a robili si na ňom kávu, potom zaujal čestné miesto na výstave v našom Espressophille Labe, kde robíme školenia. Pokojne si ho príďte obzrieť, spoločne s ostatnými kúskami, budeme radi.

Galéria

Zaujíma Vás, ako vyzerá repas kávovaru? Pozrite si naše video:

Nezabudnite zdielať

Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest

Chcem odoberať nové články

Pridaj komentár