Reštaurovanie Kees van der Westen Mirage

Kávovary od Kees van der Westen patria bezpochyby k najvýnimočnejším na svete. Preto je potrebné, aby sa zabezpečila ich prevádzka a chod v stopercentnom stave a na najvyššej úrovni. U nás v EUROSAME túto úlohu zvládneme perfektne aj pri starších kávovaroch, ktoré sú pre ostatných ľudí určené už len na odpis. Samozrejme pri výnimočnosti kávovarov od Kees van der Westen môžeme povedať, že sa časom stávajú hodnotnejšími. Aby sme aj týmto starším kávovarom zabezpečili chod ako novým, uskutočňujeme ich opravu a modernizáciu. Každý takýto repas je jedinečný a výnimočný, keďže starému kávovaru vdýchneme nový život. Preto sme sa vám o jednom z nich rozhodli napísať.

Kees van der Westen Mirage je kávovar inšpirovaný termo-sifónovým  systémom E61, ktorý bol implementovaný v roku 1961 modelom Famous Faema E61. Dovtedy sa robili systémy s dvoma bojlermi, jeden na kávu, jeden na paru. Preto sa vyvinul termo-sifónový  systém a využil vysokú teplotu pary 125°C, aby nepriamo ohrieval vodu na kávu. Takýto progres vo vylepšení tohto systému nebol zaznamenaný viac ako 40 rokov. V roku 2001 si Kees van der Westen položil otázku: „Ako by sa dala vylepšiť stabilizácia teploty v hlave?“. Otočil systém prívodu požadovanej teploty na prípravu. Popremýšľal akoby sa už skoro dokonalá pre-infúzia dala vylepšiť a preto hlavu E61 upravil pre svoje potreby a pridal veľký pre-infúzny valec na spodok hlavy. Teraz KvdW Mirage obsahuje mnoho vylepšení a práca s ním je inšpiratívna.

Kees van der Westen Mirage

Kávovar Kees van der Westen Mirage

linoscoffee Tento repas bol uskutočnený pre Lino’sCoffee shop, tento výnimočný podnik nájdete v Nitre na Mostnej 7. Okrem toho, že si tu vychutnáte výborné espresso (zo špičkového stroja), si tu môžete zakúpiť rôzne príslušenstvo ku káve ako aj rôzne druhy káv z celého sveta. Pokiaľ budete hladní, ponúkajú aj raňajky a rôzne druhy výborných koláčov, ktoré stoja za hriech.

 

Keďže kávovar z roku 2002 bol jeden z prvých vyrobených, neobsahoval niektoré úpravy. A na svoj vek vyzeral aj pôsobil. Navyše roky skladovania v prašnom prostredí sa na jeho stave taktiež podpísali. Bolo ho potrebné zbaviť nečistôt, prepláchnuť, odvápniť a všetko následne vyleštiť.

Stav bojlera pred rekonštrukciou

Stav bojlera pred rekonštrukciou

Stav bojlera po rekonštrukcii

Stav bojlera po rekonštrukcii

Stav kávovaru zo zadnej časti pred

Stav kávovaru zo zadnej časti pred

Stav kávovaru zo zadnej časti po

Stav kávovaru zo zadnej časti po

Mnoho medených trubiek bolo prasknutých. Kávovar tým pádom veľmi tiekol a strácal tlak. V takomto stave ho samozrejme nie je možné používať. Trubky bolo potrebné pozvárať, odvápniť a nakoniec taktiež vyleštiť.

Stav trubiek pred

Stav trubiek pred

Stav trubiek po

Stav trubiek po

 

V kávovare boli zvláštne úpravy elektriny, ktoré boli pravdepodobne spôsobené neodborným zásahom technika v minulosti. Zákazník chcel, aby sa kávovar čo najviac podobal aktuálnej verzii 2018. Napr. požadoval restriktory na výmenník aby mohol meniť teplotu každej hlavy zvlášť bez toho, aby musel kávovar rozoberať. Po konzultácii s odborníkmi v Kees van der Westen sme dospeli k riešeniu. Úpravu teploty sme riešili mechanickým zásahom.

Zákazník taktiež požadoval aj preinfúznu komoru pod hlavou, ktorú nám po doporučení poslali s KvdW a ešte sme domontovali na tajne miesto špeciálnu trysku, ktorá pred hlavou rozkladá tlak 9 bar. Kávovar taktiež nemal chladenie na stykači, ktoré sme domontovali.

Stav úpravy elektriny pred

Stav úpravy elektriny pred

Stav úpravy elektriny po

Stav úpravy elektriny po

Kávovar mal na mieru vyrobený drevený kryt. Zákazník požadoval kryt so skla, aby bolo vidno do vnútra kávovaru. A tak sme v spoločnosti Kovač s.r.o. dali vypáliť 12 mm sklenenú platňu. Čo zabezpečí možnosť nasvietiť vnútro kávovaru, takýto dizajn by bol absolútne jedinečný

Bočný kryt pred

Bočný kryt pred

Bočný kryt po (bez osvetlenia)

Bočný kryt po (bez osvetlenia)

Zákazník mal pred KvdW Mirage kávovar La Cimbali Dosatron a mlynčeky La Cimbali. Bol veľmi zvedavý, či sľúbená zmena technológie prinesie zmeny i v chuti kávy. Po montáži Mirage a Mahlkonig Twin skonštatoval, že takto úžasne pripravenú svoju kávu ešte nepil. Zhodli sme sa na tom, že od dnes ponúka zákazníkom vynikajúce ESPRESSO. Husté, olejnaté, aromatické a plné kofeínu.

Výsledok reštaurovania

Výsledok reštaurovania

Máte aj vy kávovar, ktorému potrebujete vdýchnuť nový život a predĺžiť jeho prevádzku? Tak  neváhajte kontaktovať náš tím zložený z odborníkov s dlho ročnými skúsenosťami, nadobudnutými aj zo zahraničných spoluprác. Je pripravený vyhovieť všetkým Vašim potrebám. Reštaurovanie je skvelá možnosť pre rekonštrukciu starých a bezpochyby vzácnych kávovarov, ktorých cena je príliš vysoká na to, aby ste ich len tak vyhodili. Medzi jeho výhody patrí aj menšia ekonomická záťaž pre Váš podnik.

Galéria

Nezabudnite zdielať

Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
https://www.eurosam.sk/restaurovanie-kees-van-der-westen-mirage">
Twitter
Pinterest

Chcem odoberať nové články

Pridaj komentár